Fundatorzy
Fundacja została ustanowiona przez:
- Stanisława Bańkowskiego
- Ilonę Bogdanowicz
- Stefana Bogusławskiego
- Dorotę Fiett
- Janusza Fietta
- Marka Giełczewskiego
- Joannę Heretę
- Włodzimierza Kabaja
- Małgorzatę Karłowską
- Tomasza Kopcia
- Jana Kosackiego
- Piotra Kostro
- Wojciecha Kowala
- Marka Majewskiego
- Grzegorza Mecha
- Małgorzatę Mikołajczyk
- Andrzeja Mikulskiego
- Andrzeja Ochremiaka
- Pawła Olejnika
- Artura Oręziaka
- Jakuba Paciorka
- Krzysztofa Paczosa
- Annę Pisulę
- Ryszarda Rogatko
- Jerzego Sagana
- Agnieszkę Siatkowską
- Macieja Sobczyka
- Joannę Staniszewską
- Agnieszkę Stypułkowską
- Marka Świetlika
- Małgorzatę Ząbczyńską
- Michała Zbieranowskiego
- Grzegorza Zbieranowskiego
- ‘ORMED’ sp. z o.o. reprezentowana przez członków jej Zarządu: Piotra Kostro i Jana Kosackiego.
- ‘POMATON’ sp. z o.o., reprezentowana przez członków jej Zarządu: Piotra Kabaja i Tomasza Kopcia.
Nasza historia
Na fali zmian ustrojowych w 1989 r. pojawiły się w Polsce nowe niezależne organizacje harcerskie. Choć “Pomarańczarnia” działa dziś w dwóch organizacjach, początkowo cały Szczep przeszedł do nowo powstałego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W 1990 roku Komenda Chorągwi Stołecznej ZHP, która formalnie była najemcą użytkowanej przez „Pomarańczarnię” Chaty na Sokołówce przestała być zainteresowana dalszym najmem, i dokonała wypowiedzenia umowy Lasom Państwowym. Jednocześnie zawarcie nowej umowy w ramach ZHR przedłużało się. W tej sytuacji Szczep postanowił zająć się Chatą bezpośrednio.
6 stycznia 1992 r. liczne grono aktywnych i byłych instruktorów i harcerzy Szczepu, a także kilkoro spośród przyjaciół „Pomarańczarni” pochodzących ze Szczepu 324 WDHiZ „Hawrań Wielki”, założyło Harcerską Fundację Turystyczną “Pomarańczarni”.
Zasadniczym powodem powołania Fundacji była troska o losy Harcerskiej Bazy Turystycznej. Koniec roku 1994 r. zaznaczył się zintensyfikowaniem działań Fundacji “Pomarańczarni”. W styczniu 1995 r. Fundacja podpisała z Nadleśnictwem w Bystrzycy Kłodzkiej umowę dzierżawy Chaty, następnie przystąpiono do działań remontowych. W działaniach Fundacji mocno odznaczył się rok 1997, koncert “Prezent” dla mieszkańców Polanicy-Zdroju, zorganizowany po powodzi tysiąclecia, która mocno doświadczyła miasto. Fundacja rozwijała się także w kierunku wsparcia II LO im. Stefana Batorego, z którego uczniami zorganizowano sześć 6 ogólnopolskich Konferencji Młodzieży i Nauczycieli z Warszawy, Małych Miast i Wsi, poświęconych m.in. równym szansom rozwoju młodzieży. Wspierano Szczep, zapewniając wsparcie ambitnych projektów harcerskich, takich jak wyjazdy na międzynarodowe zloty skautowe i obozy zagraniczne. W 2005 r. Fundacja uzyskała status Organizacji Pożytku Publicznego, co pozwoliło rozpocząć m.in. nowy rozdział we współpracy z Liceum Batorego, wspomagając finansowanie kolejnych etapów remontu zabytkowego budynku szkoły, dzięki 1% przekazywanemu przez rodziców, sympatyków Szkoły i Fundacji.
Ożywienie pracy przyniósł rok 2008 – Fundacja rozpoczęła realizację projektów międzypokoleniowych, takich jak festyny “Oranżada” dla rodzin byłych harcerek i harcerzy, czy turnieje szachowe i wyjazdy żeglarskie. Podjęto rozległe działania w ramach komisji historycznej Fundacji. Jednocześnie nie ustawały wysiłki remontowe w Chacie – zorganizowano międzynarodowy Workcamp. Sytuacja Chaty pozostawała jednak bez zmian – wynajmowano ją od Lasów Państwowych, co utrudniało kwestie większych remontów. Dlatego w 2013 r. podjęto starania o przejęcie budynku na własność Fundacji. Przychylna postawa Lasów Państwowych dawała nadzieje na pozytywne rozwiązanie, a Fundacja rozpoczęła gromadzenie środków na wykup. Niestety, sprawę procedowano wolno, a Fundacji pozostawało wysyłanie kolejnych próśb o jej przyspieszenie.
Niestety – Chata nie doczekała przełomu. W lutym 2016 r. na skutek nieszczęśliwego wypadku doszczętnie spłonęła. Środowisko, ogromnie dotknięte tym zdarzeniem rozpoczęło starania o odbudowę. Gdy z formalnych przyczyn Lasy Państwowe odmówiły umożliwienia Fundacji odkupienia nieruchomości, Fundacja zorganizowała poszukiwania nowego miejsca. W 2018 r. wytypowano budynek spełniający wymagania harcerek i harcerzy – siłami Fundacji i Szczepu zorganizowano wielką akcję reaktywacji Chaty. Ofiarność sympatyków Szczepu, wraz z funduszami wcześniej zgromadzonymi na koncie Fundacji pozwoliła na zakup i dokonanie pierwszych prac adaptacyjnych. Od tego momentu Fundacja skupia się przede wszystkim na organizacji i prowadzeniu nowej bazy. Szybko po jej zakupie w Chacie zorganizowano pierwsze wyjazdy Szczepu.
Więcej informacji o naszej Chacie na stronie: