Chata

Zasadniczym powodem powołania Fundacji w 1992 r. była troska o losy Harcerskiej Bazy Turystycznej na Sokołówce, użytkowanej przez Szczep od 1982 r.

W lutym 2016 r. nasza Chata doszczętnie spłonęła. W 2018 r. dzięki mobilizacji społeczności i przyjaciół “Pomarańczarni” zakupiliśmy budynek, w którym Baza działa ponownie.

Stale prowadzimy działania w celu jeszcze lepszego dostosowania budynku i terenu do całorocznego goszczenia harcerskich wyjazdów. Priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo harcerek i harcerzy. Wszystkie prace planujemy i prowadzimy w pełnej współpracy z Komendą Szczepu i instruktorami Szczepu wyznaczonymi do spraw Chaty. Dzięki temu Chata będzie najlepiej odpowiadać potrzebom Szczepu.

W roku 2023 otrzymaliśmy dotację na strategiczne wzmocnienie Fundacji oraz zwiększenie potencjału Harcerskiej Bazy Turystycznej o dostępną bazę namiotową. Grantodawcą jest Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (więcej w zakładce: PROJEKT PROO). Środki pozwolą nam wzmocnić fundację jako organizację, a także zagospodarować teren wokół Chaty na bazę namiotową dostępną dla Osób z Niepełnosprawnościami. Będzie to najprawdopodobniej pierwsza taka harcerska baza w górach na terenie Polski!

Prace w Chacie realizujemy nadal siłami wolontariuszy i harcerzy. Dzięki obozom remontowym i wyjazdom budynek zyskuje na funkcjonalności. Wyjazdom towarzyszy również niezapomniany klimat budowania wspólnoty wokół Bazy.

Chatarem bazy jest dh. Patryk Pycak.

Kontakt: chata@pomaranczarnia.org

Więcej o Chacie na:

www.chata.pomaranczarnia.org

Sokołówka podczas pierwszego wyjazdu sylwestrowego, grudzień 1982, źródło: Cyfrowe Archiwum Pomarańczarni
Reprezentacja Szczepu na pierwszym wyjeździe do nowej Chaty po zakupie, Szczytna 2018
Szczep na zimowisku pod Chatą, Szczytna 2019